Plecy

Historia - tak to się zaczęło…

Jedna z nas miłośniczka i liderka edukacji, autorka wszystkich edukacyjnych zmian w naszych placówkach, druga finansistka, realizatorka koncepcji – „od projektu do otwarcia placówki”. Połączyłyśmy się w różnorodności naszych kompetencji, czego efektem są wspaniałe miejsca edukacyjne.

Nasza wspólna historia rozpoczęła się w 2009 roku, gdy w malowniczo położonym żłobku w Gdańsku pojawili się nasi pierwsi podopieczni. Ekscytacja, entuzjazm i wielka odpowiedzialność rozpoczęły się tego dnia i są z nami do dzisiaj.
Kilka lat później, w 2013 roku, powstały nasze kolejne trzy niepubliczne przedszkola: Calineczka w Gdańsku, Calineczka w Nowym Dworze Gdańskim i Mały Einstein w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Dwa lata później kolejny Mały Einstein przy ul. Łużyckiej 3c w Gdyni. Wszystkie placówki wspaniale się rozwijały i cieszyły coraz większym zaufaniem rodziców. Obserwacja dzieci, dokładna analiza procesów uczenia się oraz współpraca z coraz bardziej doświadczonymi, empatycznymi
i zaangażowanymi nauczycielami i tutorami skłoniła nas do zadawania sobie coraz głębszych pytań dotyczących edukacji dzieci. A co, gdyby tak w edukacji dostrzec potęgę i możliwości dziecięcego intelektu? Jak może ten sam podręcznik czy zeszyt ćwiczeń odpowiedzieć na potrzeby szesnaściorga różnych ludzi, skoro każdy człowiek jest inny, inaczej się uczy, potrzebuje innych bodźców, czasu, perspektywy? Jak ważne są dobre relacje i dlaczego potwierdza się przekonanie, że dzieci uczą się od ludzi, których lubią? Dlaczego nie korzystamy z cennych wskazówek neurobiologów, ludzi, którzy ze zrozumieniem i pasją opowiadają o swoich edukacyjnych doświadczeniach?
Nasze wieloletnie poszukiwania zaprowadziły nas w końcu do IB (International Baccalaureate). Ta stworzona w Genewie w 1968 roku organizacja edukacyjna cieszy się obecnie wysokim uznaniem i ogólnoświatowym zasięgiem. Dla nas stanowiła ona odpowiedź na wszystkie nasze edukacyjne potrzeby. Nawiązałyśmy współpracę z doświadczoną koordynatorką - Martą, która krok po kroku odsłaniała przed nami uroki programu. Marta rozpoczęła współpracę z naszą kadrą, stanowiła wsparcie, skarbnicę wiedzy oraz pomoc w projektowaniu nowej, edukacyjnej rzeczywistości. W 2021 roku, powstało kolejne przedszkole przy ul. K.Górskiego w Gdyni a rok później, w tym samym miejscu, szkoła podstawowa. Chwilę potem w celu ujednolicenia naszej oferty i rozpoczęcia oficjalnego okresu kandydackiego (11 czerwca 2023 rok) stworzony został zespół szkolno-przedszkolny obejmujący szkołę oraz nasze trzy przedszkola w Gdyni nazywany Kampusem Einstein International School.
Z ogromnym zaangażowaniem i pasją piszemy naszą historię dalej.
Magdalena Rutkowska i Magdalena Stępniewska